Gratulerer med dagen!    Hurra for 17. mai!     God 17. mai!

 

 

 

Tysiące takich właśnie pozdrowień, a także flag, kolorowych strojów i przede wszystkim uśmiechniętych ludzi będziemy mogli  usłyszeć i zobaczyć dzisiaj na ulicach miast w całej Norwegii i w norweskich mediach.

Każdego roku w dniu 17 maja Norwegowie tłumnie wychodzą na ulice, wznoszą okrzyki, powiewają flagami i chorągiewkami.

 

Historia

17 maja 1814 roku w miejscowości Eidsvoll została uchwalona norweska konstytucja (grunnloven), dlatego też dzień ten nazywany jest Grunnlovsdagen, czyli Dniem Konstytucji.W tym roku wypada 205 rocznica. 17 maja jest dniem wolnym od pracy i jest uroczyście obchodzony w całej Norwegii. Norweski Parlament obchodził po raz pierwszy Święto 17 Maja w 1836 roku i do dziś dzień ten obchodzony jest jako Święto Narodowe Norwegii. Pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. rokrocznie Rodzina Królewska gromadzi się w tym dniu na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci.

Bunad-Strój
Wiele Norweżek i Norwegów ubiera się tego dnia w swój narodowy strój, zwany bunad. Kreacje te różnią się od siebie w zależności od regionu z jakiego pochodzą. Te tradycyjne ubrania są ręcznie szyte i haftowane. Każdy element stroju jest dokładnie ustalony, dba się o zachowanie autentyczności, istnieją nawet tzw. „bunadowe przykazania” (bunadsbud). Np. kobiety w tym stroju powinny mieć bardzo delikatny makijaż. Osoby, które nie zakładają bunad, ubierają się w najlepsze ubrania i przypinają czerwono-biało-niebieski kotylion.

Barnetoget-Parada
Norwegia to chyba jedyny kraj, w którym w pochodzie z okazji Święta Narodowego zamiast wojska czy polityków idą… dzieci. Z tego powodu pochód ten nazywa się barnetoget, czyli paradą dziecięcą, a o całych obchodach mówi się czasem „dzień dzieci” (barnas dag :). Największa parada dziecięca organizowana jest w Oslo. Idą w niej uczniowie ze wszystkich szkół stolicy w towarzystwie szkolnych orkiestr, śpiewając, wymachując chorągiewkami w narodowych barwach i krzycząc „Hipp, hipp hurra!”. Zmierzają ku Pałacowi Królewskiemu, gdzie z balkonu pozdrawiają wszystkich członkowie norweskiej rodziny królewskiej.

Potetløp, is og pølser

Po paradzie w szkołach organizowane są dla dzieci różne gry i zabawy, np. przeciąganie liny, bieg z ziemniakiem na łyżce (potetløp), wyścigi w workach oraz loterie fantowe. Tego dnia norweskie pociechy mogą zjeść tyle lodów (is) i hot-dogów (pølser med brød) oraz wypić tyle brus, czyli napojów gazowanych, ile tylko zapragną.

 

Składamy więc wszystkim Norwegom i innym mieszkańcom tego pięknego kraju życzenia, które po norwesku brzmią: ¨ Gratulerer med dagen!