Jeśli nie znacie – koniecznie musicie poznać! Blog Jazda ku wolności, prowadzony przez Tomka Biskupa, pasjonata gór i wędrówek. Na jego blogu mnóstwo inspiracji górskich z naszych regionów, bo właśnie tu Tomek stacjonuje! Dziś mamy przyjemność na użyczenie tekstu z bloga Jazda ku wolności na temat Preikestolen. Oj jest co czytać! Zapraszamy i mamy nadzieje na jednym tekście Tomka na InfoStavanger się nie skończy!

Na dzisiaj pierwszy wpis Tomka ukazujący trochę informacji praktycznych opisujących Norwegie. Ot tak gdyby przypadkiem komuś się nudziło i chciał nas odwiedzić. A będzie to głównie outdoor oraz okolice Stavanger.

PREIKESTOLEN – PRAKTYCZNE INFO

Jeśli chodzi o naturę Norwegia ma do zaoferowania naprawdę wiele. Możliwości są wprost nieograniczone. Odnośnie popularności, a co za tym idzie częstotliwość odwiedzin, opisywane tutaj miejsca są w zdecydowanej czołówce.

Idziemy więc dzisiaj na przechadzkę po górach.

Na starcie, przed wyruszeniem na szlak polecam sprawdzić prognozę pogody, gdyż jak wiadomo w górach bywa ona bardziej nieprzewidywalna. Sam korzystam z witryny yr.no. którą z pewnością mogę polecić.  Trasy dojścia do opisywanych poniżej  miejsc są głównymi prowadzącymi tam szlakami. Istnieją oczywiście bardziej alternatywne opcje dostania się w góry. Tym razem koncentrujemy się jednak na najłatwiejszych.

Na początek PREIKESTOLEN czyli jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie punktów widokowych do którego trzeba się pofatygować dłuższym spacerem.

 

fot.Tomek Biskup

W zależności od energii jaką dysponujemy oraz czasu, który chcemy poświęcić na marsz, to wędrówka zajmie nam około dwóch godzin w jedną stronę. Generalnie szlak bardzo łatwy techniczne. Sporych rozmiarów parkingi gdzie można zostawić nasz pojazd są płatne – 100-150 koron.

 

 

Jeśli chodzi o dojazd to z głównego miasta w okolicach czyli Stavanger mamy do wyboru dwie trasy. W obu przypadkach potrzebna jest przeprawa promowa. Przynajmniej na dzisiejszy dzień (kwiecień 2017), gdyż obecnie budowany jest podmorski tunel, który będzie jednocześnie jednym z najdłuższych tego typu na świecie. Koszt przejazdu zapewne nie będzie jednak niski.

Pierwsza opcja to około 60 km do przejechania i krótka (około 8 minut) przeprawa promowa ( koszt). Godziny kursowania większości promów w okolicach Stavanger znajdziecie tu.

 

 

Z kolei decydując się na opcję numer dwa czeka nas dłuższa wycieczka promem (około 40 minut) po czym do punktu docelowego mamy jeszcze 20 km. Jest to także całkiem praktyczna opcja dla kogoś nie dysponującego własnym środkiem transportu. Po przypłynięciu promem istnieje bowiem możliwość pokonać dalszą drogę autobusem. Koszt to około 200 NOK Sezon na taką opcje to czas od kwietnia do października. Koszt promu Stavanger – Tau wynosi około 60 NOK od osoby. Samochód + kierowca to jakieś 300 NOK.

W obu przypadkach po drodze mamy możliwość pooglądania trochę norweskich krajobrazów.

 

 

Zresztą jeśli chodzi o widoki to w przypadku wszystkich opisywanych tutaj miejsc mamy zagwarantowane pooglądanie skandynawskich plenerów.

Co do pory w jakiej najlepiej udać się na górę to wszystko zależy od własnych wymagań. Jeśli nie przeszkadza nam zbytnio wszędobylski tłum to od wiosny do jesieni w pogodny dzień mamy zagwarantowane towarzystwo innych turystów.

 

 

Sam osobiście bardzo polecam pójście tam z własnym sprzętem biwakowym. Nasza szansa na głębsze odczuwanie natury jest w tym przypadku zdecydowanie większa.

 

 

 

Chociaż nie gwarantuje samotności, gdyż miejsce, by spędzić tam noc jest bardzo popularne.

 

 

Jeśli chodzi o zimę i trzy opisywane tutaj góry tylko Preikestolen o tej porze roku dostępny jest nawet dla niezbyt doświadczonych miłośników spaceru po górach. W przypadku zimowym miesięcy szansa na sprzyjająca aurę nie jest jednak zbyt wielka. Warto sprawdzić prognozę pogody. I co istotne. Zwrócić uwagę także na wiatr!

 

https://www.facebook.com/jazdakuwolnosci/

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here