Nie bądź sam

Brakuje ci interesujących znajomych lub pomysłów na ciekawe spędzanie wolnego czasu? Lubisz pomagać innym? A może potrzebujesz pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów? Zapisz się jednego z tysięcy istniejących w Norwegii stowarzyszeń, klubów i organizacji.

Od 50 do 250 koron składki członkowskiej rocznie. Oprócz tego można dać jeszcze swój czas, zaangażowanie i pomysły. A co w zamian? Bardzo dużo, a w tym, co najważniejsze, szansa, by znaleźć przyjaciół, interesujące zajęcie, poczucie przynależności albo pomoc w swoich problemach Norwegia jest jednym z tych krajów, w których zrzeszanie się w różnych celach ma długie tradycje. Dość powiedzieć, że przeciętny Norweg jest członkiem przynajmniej dwóch organizacji i dzieje się tak nie bez powodu.

Do wyboru są setki organizacji, stowarzyszeń i klubów. Od liczących po kilka członków grup miłośników egzotycznych zwierząt po wielotysięczne odziały światowych organizacji społecznych. Najwięcej członków liczą organizacje zawodowe, w tym związki zawodowe i stowarzyszenia osób przynależących do różnych grup zawodowych, następnie organizacje skupiające hobbystów, potem organizacje o charakterze ideologicznym i religijnym. Na kolejnych miejscach pod względem liczebności są organizacje; kulturalne, sportowe, humanitarne, polityczne, turystyczne, zdrowotne, militarne itp.

Poniżej przedstawiamy zaledwie kilka wybranych organizacji z różnych kategorii.

Światopogląd

Human-Etisk Forbund (HEF): Licząca blisko 82 tys. członków organizacja zrzeszająca osoby o światopoglądzie humanistycznym, zwykle nie przynależących do określonej religii. Zajmuje się między innymi organizacją ceremonii o charakterze świeckim, w tym bierzmowań, ślubów, czy ceremonii nadania imienia, ale także szerzeniem wiedzy o ideologii humanistycznej i wspieraniem wolności światopoglądowej. Ma odziały regionalne oraz biura we wszystkich okręgach.

Kontakt: tel.: 23156000
e-mail: human@human.no
Adres: St. Olavs gt. 27 0166 Oslo
Strona internetowa: www.human.no

Nei til Atomvåpen (NTA): Organizacja zrzeszająca zwolenników całkowitego rozbrojenia atomowego oraz przeciwników korzystania z energii atomowej. Politycznie niezależna i licząca ponad 10 tysięcy członków.

Kontakt: lars.gaupset@neitilatomvapen.org
Strona internetowa: http://www.neitilatomvapen.no/

Organizacje kobiece

Norsk Kvinnesaksforening(NKF): Najstarsza i jedna z najbardziej znanych organizacji kobiecych, do której należało i należy wiele wpływowych osób, w tym ministrów i premierów. Powstała, by eliminować z życia publicznego i społecznego przepisy, regulacje i postawy dyskryminujące kobiety. Posiada oddziały regionalne w wielu miastach Norwegii.

Kontakt: tel.: 22 60 42 27
Adres: Majorstuveien 39 Oslo
Strona internetowa: http://kvinnesak.no/

Kvinnefronten radykalna organizacja feministyczna, dla której jedną z nadrzędnych wartości jest równouprawnienie, zaś zadaniem eliminowanie nierówności wynikających z płci, ale też przynależności narodowej, etnicznej, orientacji seksualnej itp. Posiadająca własny periodyk organizacja obecnie obok lokalnych podejmuje też problemy międzynarodowe. Swoich członków aktywizuje do działań w terenie. Jej główna siedziba znajduje się w Oslo, organizacja ma też kilka biur regionalnych.

Kontakt: tel.: 95798114
e-mail: post@kvinnefronten.no
Adres: Kirkegata 5, 0153 Oslo
Strona internetowa: http://kvinnefronten.no/

Hobbystyczne

Norges Havfiskeforbund (NHF): niekomercyjna organizacja zrzeszająca miłośników wędkowania na morzu. Liczy około 1000 członków skupionych w 25 klubach regionalnych. Organizuje mistrzostwa Norwegii w wędkowaniu morskim.

Strona internetowa: http://www.norgeshavfiskeforbund.no/

Norsk filmklubbforbund: Organizacja zrzeszająca blisko 100 klubów filmowych z całej Norwegii. Skupia ludzi zainteresowanych filmem i mediami, zajmuje się pozyskiwaniem i dystrybucją interesujących filmów oraz propagowaniem wiedzy o filmie, szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Promuje kino niekomercyjne i artystyczne, posiada własny periodyk.

Kontakt:
e-mail: nfk@filmklubb.no
Adres: Dronningens gate 16, 0152 OSLO
Tel: 991 11 887

Zdrowie

Kreftforeningen: Największa norweska organizacja działająca na rzecz walki z chorobami nowotworowymi. Zajmuje się prewencja chorób nowotworowych, dostarczaniem informacji, finansowaniem badań z dziedziny ochrony zdrowia i opieką nad osobami cierpiącymi na nowotwory oraz ich bliskimi. Udziela darmowych porad oraz pomocy prawnej osobom walczącym z rakiem. Organizacja prowadzi kilka biur regionalnych na terenie kraju, w tym w: Oslo, Hamar, Tønsberg, Kristiansand, Tromsø, Trondheim i Bergen. Kreftforeningen stale poszukuje wolontariuszy gotowych do aktywizacji osób chorych oraz ich rodzin poprzez różne formy wspólnego spędzania wolnego czasu, np. imprezy kulturalne czy wycieczki, prowadzenia zbiórek publicznych oraz akcji informacyjnych.

Kontakt: Kreftforeningen,
PB 4 Sentrum, 0101 Oslo,
tel: 07 877,
email: servicetorget@kreftforeningen.no
Strona internetowa: https://kreftforeningen.no/stott-kreftforeningen/bli-frivillig/aktiviteter/meld-din-interesse/

Mental Helse: organizacja zrzeszająca w kilkunastu regionalnych oddziałach około 9000 członków. Promuje zdrowy tryb życia, pomaga pacjentom cierpiącym na choroby psychiczne oraz ich bliskim. Działa na rzecz większej otwartości wobec osób chorych, a także poszerzenia wiedzy o chorobach psychicznych. Między innymi aktywizuje osoby chorujące na depresje, prowadzi telefon zaufania oraz świetlice regionalne, publikuje swoje czasopismo.

Strona internetowa: http://www.mentalhelse.no/
e-mail: post@mentalhelse.no
telefon zaufania: 116 123

Organizacje młodzieżowe

W Norwegii działa przynajmniej kilkaset dużych organizacji zrzeszających nastolatków. Organizacje takie jak np.: Czerwony Krzyż, SOS Rasisme czy Redd Barna mają swoje oddziały młodzieżowe, podobnie jest z partiami politycznymi i organizacjami światopoglądowymi.

Blå KorsUngdom: Organizacja chrześcijańska, której celem jest zapobieganie oraz leczenie problemów związanych z alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi. Odziały młodzieżowe zrzeszają nastolatków, dla których ważny jest zdrowy tryb życia bez używek. Organizuje imprezy, zabawy i szkolenia na młodzieży.

Kontakt: Storgata 38,
0182 Oslo,
tel.: 2203 2740
Strona internetowa: http://www.bkung.no/

Norges speiderforbund (NSF): Organizacja, która można porównać do polskiego ZHP. Cel statutowy to nauczenie jej członków samodzielności i odpowiedzialności, a podstawowe hasła to: kreatywność, przyjaźń, aktywność na świeżym powietrzu. W 2013 roku organizacja zrzeszała 18 500 skautów w ponad 500 zastępach.

Kontakt: tel: 22 99 22 30,
e-mail: nsf@speiding.no
Strona internetowa, na której można znaleźć lokalne oddziały: http://www.speiding.no/

Hyperion, czyli Norsk Forbund for Fantastiske Fritidsinteresser (N4F): niezależna politycznie i ideowo organizacja mająca na celu pogłębianie zainteresowań dzieci i młodzieży. Zrzesza osoby o ciekawym hobby, w tym miłośników science fiction i fantasy, gier planszowych i komputerowych oraz RPG. Jej główne hasło to „Przez wyobraźnię w przyszłość”. Organizuje imprezy, spotkania i konkursy dla dzieci i młodzieży. W 2012 roku liczyła blisko 15 tysięcy członków.

Kontakt: tel.: 22 99 37 46
e-mail: n4f@n4f.no
Adres: Kolstadgata 1, 0652 Oslo
Strona internetowa: http://n4f.no/

Stowarzyszenia Polonijne

Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger – Polsk-Norsk Forening i Stavanger
Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger powstało w roku 1982. Specjalizuje się w organizacji spotkań dla Polaków, m.in. polskich obiadów, obchodów 11 listopada i 17 maja, bale przebierańców, spotkania z okazji św. Bożego Narodzenia oraz bale sylwestrowe.

Składka członkowska na rok 2017 wynosi
400 kr od rodziny
250 kr od pojedynczej osoby

Kontakt:
e-mail: polsknorsk@gmail.com
iNorge Forening

iNorge Forening organizuje wiele wydarzeń integracyjnych dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych.

Główne hasła organizacji to: informacje, integracja, innowacje, sport i edukacja, tożsamość narodowa – a skierowane są szczególnie dla Polaków przebywających na terytorium Norwegii. iNorge organizuje liczne

wydarzenia kulturalne dla dzieci  takie jak pikniki, zajęcia plastyczne dla dzieci, teatry, klub podróżnika i inne, a także dla dorosłych, m.in pomoc psychologiczną czy spotkania integracyjne,

Składka członkowska na rok :

250 kr od rodziny
200 kr od pojedynczej osoby

Kontakt:
e-mail: inorge.ngo@gmail.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here