W tym roku po raz siódmy zostaną wybrani „Wybitni Polacy” w Norwegii. Jeżeli znasz kogoś, kto zasługuje na tę nagrodę, zgłoś kandydata! – informuje NPORTAL.no

 

W tym roku po raz siódmy zostaną wybrani „Wybitni Polacy” w Norwegii. Jeżeli znasz kogoś, kto zasługuje na tę nagrodę, zgłoś kandydata! 

Do 1 maja 2017 roku można zgłaszać osoby, które zasługują na miano Wybitnego Polaka w Norwegii. Oto cztery powody, dla których warto to zrobić:

  1. Warto promować rodaków, którzy osiągnęli sukces w Norwegii, ponieważ oddziałuje to pozytywnie na obraz wszystkich Polaków. 
  2. Sukcesy rodaków poprawiają nam samopoczucie. Czy nie jest przyjemnie poczuć odrobinę dumy?
  3. Laureaci Konkursu ciężko i z poświęceniem pracowali na swój sukces. I dlatego warto ich nagrodzić.
  4. Polacy powinni wspierać Polaków. Jeśli samy o to nie zadbamy, nikt za nas tego nie zrobi.

Parę słów o Konkursie

Konkurs „Wybitny Polak” powstał w roku  2010 jak inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Jego celem jest promowanie pozytywnego wizerunku Polaków poprzez prezentowanie i nagradzanie osób, które osiągnęły sukces poza granicami swojego kraju.

Konkurs jest przeprowadzany w dwóch etapach: regionalnym/krajowym i ogólnoświatowym.

Kandydatów do Konkursu zgłasza się każdego roku w pięciu kategoriach: Osobowość, Kultura, Nauka, Biznes, „Młody Polak”.

W kategorii BIZNES: kandydatami mogą być osoby prowadzące udokumentowaną działalność gospodarczą, które osiągnęły znaczne sukcesy i pozycję w swojej dziedzinie.

W kategorii KULTURA: kandydatami mogą być zarówno osoby tworzące kulturę: kompozytorzy, pisarze, poeci, malarze itp., nawiązujący w swojej twórczości do Polski, jak również osoby działające na rzecz promocji kultury polskiej.

W kategorii NAUKA: kandydatami mogą być osoby, które prowadzą działalność naukową lub dydaktyczną w placówkach funkcjonujących poza granicami Polski.

W kategorii OSOBOWOŚĆ: kandydatami mogą być osoby, wyróżniające się aktywnością, zaradnością, inicjatywą, np. w życiu społecznym.

W kategorii MŁODY POLAK: kandydatami mogą być osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i odniosły sukces w jednej z powyższych kategorii lub, których działalność w sposób pozytywny oddziałuje na lokalną społeczność i przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku Polaków i Polski wśród lokalnej społeczności.

O wyborze laureatów decyduje jury, powołane w każdym z krajów/regionów.

Pierwsza norweska edycja konkursu odbyła się w roku 2011. Konkurs i galę, jak co roki, organizuje Young Polish Norwegian Professionals Association – UCI.

Lista laureatów z ubiegłych lat jest powodem do radości i dumy. Ich sukcesy promowały lub nadal promują Polskę. Warto sobie uświadomić, że za każdym nazwiskiem stoi interesujący życiorys i często długie lata pracy. Wśród nagrodzonych osób znaleźli się m.in.: profesor, filozof i historyk sztuki  Nina Witoszek, szermierz, zdobywca srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku Bartosz Piasecki, oraz znana rysowniczka i autorka książek dla dzieci Małgorzata Piotrowska.

Archiwum: Laureaci z konkursu z 2016r. (Foto: Wlodek Koscielniak Photography)

 

Jak zgłosić kandydata?

Komplet dokumentów wymaganych do zgłoszenia kandydata należy przesłać na adres: uci.org@gmail.com

Termin zgłaszania kandydatów do 1 maja 2017 r.

Nazwiska tegorocznych laureatów poznamy na gali finałowej, które odbędzie się 13 maja 2017r. w  Oslo Konserthus.

W tym roku galę uświetni koncert Czesława Mozila.

Komentarze

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here