Droga do Lyseboth otwarta, ale wyprawy na Kjerag ze względu na warunki atmosferyczne są nie zalecane

12.05.17 12:40: Statens vegvesen powiadamia ,że droga lyseveien na odcinku Lysebotn (Fv500) do  Sirdal (Fv986)  została otwarta.

 

Lyseveien to jeden z najpopularniejszych w Norwegii odcinków drogi pomiędzy  Sirdal i Lyseboth prowadząca do Kjerag , który ze względów bezpieczeństwa jest zamykany na zimę.

 

Niestety panują tam słabe warunki pogodowe w związku z czym narazie nie jest zalecane odwiedzanie tych okolic . Droga na Kjerag jest zamknięta dla turystów.

 

Kierag Information powiadamia nas ,że liczą na poprawę warunków pogodowych po niedzieli i od przyszłego tygodnia mają nadzieję ,że pojawią się pierwsi turyści ,którzy odwiedzą te okolice. Oczywiście wszystko zależy od pogody.

 

Kjerag to góra położona nad Lysefjordem, nieopodal miasta Forsand w okręgu Rogaland. Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1100 metrów nad poziomem morza, jednakże najwięcej turystów przyciąga położony w jej północnej części uskok z przepaścią sięgającą 984 m. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na błękitne wody Lysefjorden. Tuż obok znajduje się Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz o objętości 5 m³. Po drugiej stronie znajduje się Preikestolen.

Na dojazd ze Stavanger należy poświęcić około 2 godzin.

W zeszłym roku otwarcie drogi lyseveien nastąpiło 10.05.2016.

 

fot.Lysoboth 2016

 

 

Zobacz jak wyglądały prace związane z przygotowaniem drogi do otwarcia i usuwaniem śniegu z drogi do Kjerag

 

 

Droga do Lysebotn zostanie zamknięta ponownie zimą.

 

 

Trollstigen

Dalej trwają prace nad otwarciem kolejnej, jednej z najpiękniejszej z dróg w Norwegii

droga Trollstigen planowany czas otwarcia do 20.05.2017

Trollstigen jest częścią drogi krajowej nr 63 z Andalsnes do Valldal i dalej do miejscowości Geiranger. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180 stopni. Jest także stroma, średnie nachylenie drogi wynosi 9%.

Znajduje się tu słynny na całym świecie znak “Uwaga Trolle”. Z parkingu na szczycie Trollstigen można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać wodospad. Najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 852 m n.p.m.

Zobaczcie jak wyglądają prace związane z odśnieżaniem drogi

 

video Jo William Boman z Ålesund

 

Źródło bestilling.kolumbus.no/  , vegvesen.no/trafikk

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here