Weto Andrzeja Dudy wobec ustawy o Sądzie Najwyższym jest tematem żywym wśród światowych mediów. O aktualnej sytuacji w Polsce pisze m.in norweska gazeta Dagbladet.
„Weto prezydenta RP Andrzeja Dudy wobec ustawy o Sądzie Najwyższym jest wielką porażką silnego Polaka, Jarosława Kaczyńskiego” – pisze Dagbladet.

Prezydent Duda w wyczerpujący sposób wytłumaczył podjętą decyzję o zawetowaniu przyjętej przez Sejm i Senat ustawy o Sądzie Najwyższym. Uchwała dałby kontrolę polityczną nad sądami, co umożliwiłoby rządowi odwołanie i wybór nowego Sądu Najwyższego, łamiąc w ten sposób niemal święty dogmat demokratyczny – podziału władzy.
„Przed moją decyzją konsultowałem się z sędziami, politykami, socjologami i filozofami, a osobą, która miała największy wpływ na obrót sprawy była Zofia Romaszewska – działaczka społeczna, uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL.” mówi prezydent.
Zofia Romaszewska przekonała prezydenta tymi słowami: „Żyłam w państwie, w którym prokuratorzy mięli bardzo silną pozycję i mogli robić praktycznie wszystko. Nie chcę powrotu do takiego państwa. ”

Duda marionetką Kaczyńskiego?

Ta teoria została właśnie obalona. Weto prezydenta RP jest wielką porażką silnego Polaka- Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński zwyciężył w wyborach w 2015 roku za pomocą swoich pomocników. Wybrał on Andrzeja Dudę jako swojego kandydata na prezydenta, natomiast Beatę Szydło jako kandydata na premiera. Taktyka działała idealnie. Obaj „mali” politycy wygrali wybory dla Kaczyńskiego.
Od tej pory mógł zacząć to, co nazwał swoją „kontrrewolucją kulturową”. Prowadził ją za pomocą Andrzeja Dudy i Beaty Szydło. Jego gra polityczna została teraz odwrócona do góry nogami. Konflikt wewnętrzny narasta w kraju. „Kontrrewolucja kulturowa” Kaczyńskiego została teraz przerwana przez prezydenta Dudę.
Kaczyński ma populistyczny program dla Polski. Jest on radykalnym socjalistą, słynącym z niskich emerytur i dotacji dla rodzin z dziećmi. Mężczyzna pragnienie większej kontroli nad mediami i kulturą. Jest także nacjonalistą, który nie widzi UE jako wzajemnie wiążącej współpracy pomiędzy krajami demokratycznymi, lecz jako środek do „dojenia” różnych funduszy strukturalnych i rozwojowych. Polska jest zdecydowanie największym odbiorcą funduszy UE. W okresie budżetowym 2014 – 2020 kraj otrzyma łącznie ponad 80 miliardów euro!
W poniedziałek Jarosław Kaczyński udał się na spotkanie z kierownictwem partii, nie mówiąc ani słowa do prasy. Od teraz jego program jest zatrzymany. Duda przestał być marionetką w jego rękach. Możemy tylko się zastanawiać, jaki kolejny krok podejmie Kaczyński?

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here