4,5 tony różnych odmian śledzia podano w zeszłym roku podczas Sildabord – jak będzie w tym roku przekonajcie się sami zapraszamy do Haugesund.

W sobotę 19.08 to czas na tegoroczną edycję Śledziowego Stołu (Sildabord). Jak co roku degustacja śledzia odbędzie się w centrum Haugesund, na deptaku (Gågata).

Jeśli nawet zeszłoroczny stół był wystarczający długi, to tegoroczna 33. odsłona będzie najdłuższą z dotychczas zaprezentowanych, obiecuje zrzeszenie kucharzy (Kokkenes Mesterlaug).

Jak co roku, również i w tym, dodatkowo do tego «zwykłego» stołu śledziowego, będzie osobno nakryte dla dzieci ( zazwyczaj jest to biały namiot usytuowany na wprost kościoła Vår Frelsers, między księgarnią ARK a pizzerią Dolly Dompies). Dzieci oprócz potraw śledziowych dostają również warzywa i owoce, soki, koszulki, malowanki oraz wsłuchują się w opowieść o śledziowej historii Haugesund.

Również i mieszkańcy okolicznych domów spokojnej starości otrzymują śledziowe przysmaki do degustacji. Dzięki pomocy wolontariuszy, śledź w różnych postaciach zagości na stołach pensjonariuszy w Sveio, Karmøy, Tysvær i Bokn.

Stół śledziowy – Sildabord 19.08, sobota, godz. 11.00-13.00

Bieg śledziowy dla dzieci – Sildastimen barneløp

Rozgrzewka oraz zapisy Steinparken (naprzeciwko DNB) od 10.30, koszt udziału w biegu 50kr, przedział wiekowy 0-12 lat.
Zapisy dostępne również od 13.08  w takich miejscach jak: Zegarmistrz Lervik Ur, Quick Storkiosk i Jubiler Odd Inges Gull&Sølv
Start w Steinparken ( naprzeciwko DNB) do Rådhusplassen (plac przy Ratuszu), długość około 400m.

START godz. 12.15

Start jest uzależniony od wieku, najpierw Ci najstarsi, bo najszybsi a następnie kolejne grupy wiekowe, z tym, że w grupach mniejszych średnia wieku jest zawyżona przez wzgląd na podążających za pociechami rodzicami.
Na mecie czeka na dzieci (niestety tylko na dzieci) medal, premia, owoce i picie.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here