Zjawisko burzy słonecznej ma dotrzeć do Ziemi już w środę w tym tygodniu. Powodem tego jest wybuch plamy słonecznej, spowodowany jej gwałtownym wzrostem.

 

Sprawę plamy słonecznej badają specjaliści z serwisu Spaceweather.com. W ciągu kilku godzin podwoiła swój rozmiar dwukrotnie. Wczoraj o 22:30 wybuchła plama znajdująca się na słońcu. Spowodowało to burzę słoneczną.

Burza słoneczna- eksplozja

Ze słowem eksplozja kojarzą nam się często efektowne wybuchy, spowodowane różnorodnymi reakcjami gazów. Ta eksplozja będzie nieco inna. Specjaliści opisując zjawisko mówią o olbrzymich polach magnetycznych, wielokrotnie większych od Ziemi, które przypominają elastyczne taśmy.

Wstępne obliczenia wskazują, że burza dotrze na naszą planetę w ciągu dnia jutrzejszego. Jest ona klasyfikowana jako umiarkowanie potężna burza kategorii G2.

Czy mamy się obawiać burzy?

Specjaliści zapewniają, że nie ma się czego obawiać. Ludzie na Ziemi są chronieni przez atmosferę przed tego typu zjawiskami.  Burza G2 może nam przeszkodzić w słuchaniu radia, skutkując chwilową przerwą nadawania fal radiowych. Może ona także uderzyć w instalacje energetyczne na wyższych obszarach i stwarzać wyzwanie dla manewrów statków kosmicznych.

Jedyne czego możemy się obawiać to dalszy wzrost rozmiaru plamy słonecznej, czyli zbierania się coraz większej ilości energii, która może wybuchnąć. Zdarzenie takie miało miejsce w roku 1989, kiedy plama słoneczna eksplodowała, co doprowadziło do awarii linii energetycznych, czyli utraty prądu w wielu domach.

A.P.

Źródło: www.nrk.no

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here