Partia Postępu – Frp apeluje o wprowadzenie obowiązkowych testów językowych dla wszystkich trzylatków, które nie uczęszczają do przedszkola. W przypadku niezdania testu przez malucha, rodzice mogą stracić świadczenia rodzinne (norw. kontantstøtte i barnetrygd).

 

Pomysłodawcą projektu jest lider partii Frp – Siv Jensen, która przedstawia swój punkt widzenia w rozmowie z VG.

„Zasadniczo myślę, że większość rodziców chce tego, co najlepsze dla swoich dzieci. Ale jeżeli dojdzie do sytuacji , w której rodzice sprzeciwiają się lepszej integracji dzieci i nauczeniu się przez nich języka norweskiego, myślę, że należy reagować. Możemy to zrobić pozbawiając ich wsparcia pieniężnego.” mówi lider partii Frp.

Minister finansów podkreśla także, że jej celem nie jest zaszkodzenie rodzinom, lecz lepsze przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie. Inspirację do takich postulatów, Jensen zaczerpnęła z duńskiego systemu.  

Norweska polityk tłumaczy swoją decyzję tym, że państwo podjęło wiele działań, aby umożliwić obcokrajowcom naukę języka norweskiego, które nie zawsze spotykały się z aprobatą. Teraz przyszła kolej na żądania.

A.P.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here