O podział 169 mandatów w Stortingu walczą dwie największe partie: opozycyjna Norweska Partia Pracy i Partia Konserwatywna, która w koalicji z Partią Postępu rządzi od czerech lat.

 

Lokale wyborcze otwarto o godz. 9. Głosowanie zakończy się o godz. 21. Obie partie mają podobne poparcie na poziomie około 25 procent.

Głównymi czynnikami, które być może rozstrzygną o wyniku tych wyborów, mogą okazać się Brexit oraz zagrożenie terroryzmem w Norwegii.

Silne uzależnienie Norwegii od wydobycia ropy i gazu będzie z kolei zmuszało ten kraj do dalszego rozwijania tej gałęzi gospodarki, tego domagają się partie prawicowe.

Zagraniczni obserwatorzy twierdzą , że te wybory są łatwe do przewidzenia. Bez względu na to która partia wygra wybory – polityka wewnętrzna czy zagraniczna nie ulegnie radykalnym zmianą tym bardziej, że Norwegowie nie lubią eksperymentować i trzymają się zwykle sprawdzonych rozwiązań.

Wiele wskazuję na to , że w dzisiejszych wyborach powtórnie sukces odniosą partie prawicowe.

Więcej informacji o partiach biorących udział w wyborach można przeczytać w poprzednim artykule – Ostatnia prosta przed wyborami parlamentarnymi w Norwegii. Kto może wziąć udział w głosowaniu?

 

A.P.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here