Droga autobusowa, szpital w Haugesund i ochrona przeciwpowodziowa w Dalane to tyko niektóre z inwestycji, na które rząd przeznaczy fundusze w 2018 roku.

 

 

Przegląd projektów, na których zrealizowanie Rogaland otrzymał pieniądze.

Jakie projekty zostaną zrealizowane, a jakie odrzucone?

Oto obszary, które zostaną wsparte z funduszy Państwa:

Wykształcenie

2,1 milionów koron- tyle rząd chce przekazać w postaci dotacji dla Uniwersytetu w Stavanger, tak aby uczelnia mogła stworzyć 50 nowych miejsc na kierunku IKT (kierunek informatyczny).

Innowacje

Rząd stawia również na rozwój gospodarki i proponuje przeznaczyć około 50 milionów koron na stymulację innowacyjności i rozwoju biznesu w rolnictwie.

Zdrowie

Powszechnie wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze. 50 milionów koron – tyle rząd planuje przeznaczyć na rozbudowę nowego i modernizację starego szpitala w Haugesund. Dodatkowo placówka może pożyczyć 1,35 miliarda koron.

Dotację otrzymają także pozostałe jednostki służby zdrowia w regionie Rogaland, a także zostaną wsparte gabinety szkolnych higienistek.

Klimat

 

Rząd proponuje 400 milionów koron na rozwój odnawialnych źródeł energii w Stavanger. 200 milionów z przeznaczonej kwoty trafi do kapitału firmy Fornybar AS. Pozostałe 200 milionów zostanie wykorzystane firmy do realizacji inwestycji.

Transport publiczny

Rząd zdecydował się pokryć połowę kosztów projektu dróg autobusowych Nord-Jæren. Pozostałą połowę sfinansują władze lokalne.

Drogi

W 2018 roku rząd planuje przeznaczyć  łącznie 35,9 miliardów koron na rozwój sieci drogowej.  W tym:

– budowę drogi Rogafast

– budowę drogi E39 Hove–Sandved

– środki zostaną także przeznaczone na oświetlenie drogowe, powstanie nowych przejść dla pieszych i przebudowę skrzyżowań.

Dodatkowo rząd przeznaczył pieniądze na działania mające na celu zmniejszenie bezrobocia, zapobieganie powodzi, oraz ochronę środowiska.

Jakie projekty zostały odrzucone?

Rząd nie sfinansuje dalszej rozbudowy podwójnych tras linii kolei aglomeracyjnej z Sandnes na południe. Został także odrzucony projekt budowy nowego budynku Muzeum Archeologicznego w Stavanger. Władze postanowiły także obciąć finansowanie szkół publicznych o łącznie 45 milionów koron.

 

A.P.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here