W dzisiejszym świecie dążymy do zniwelowania ilości samochodów z różnych powodów, między innymi ochrony środowiska. Jednym z kroków, żeby zapobiec zwiększającej się ilości pojazdów na drogach było postawienie bramek. Jednak pracownicy Zarządu Dróg informują, że ruch samochodowy stale się zwiększa.

 

W Nord-Jæren postawiono 38 nowych bramek, jednak ilość samochodów na drodze i tak się zwiększyła. Najnowsze obliczenia Zarządu Dróg wykazują, że ruch w tej okolicy dodatkowo zwiększy się o 11% w ciągu 13 lat! Warto tutaj wspomnieć, że w najbliższych latach stanie tam kolejne 38 bramek.

 

„Myślę, że ta liczba jest zaskakująco wysoka” – mówi burmistrz Stavanger, Christine Sagen Helgø

 

Tak wysokie prognozowane liczby to zła wiadomość dla gmin Stavanger, Sandnes, Sola i Randaberg, których celem jest utrzymanie ruchu drogowego na obecnym poziomie i przeciwdziałanie jego wzrostowi.  

 

Ograniczenie miejsc parkingowych, budowa dróg rowerowych, tańsze bilety autobusowe

 

Władze powyższych gmin muszą, oprócz wprowadzania kolejnych bramek, podjąć inne kroki, żeby zapobiec zwiększającej się liczbie pojazdów na drogach. Jednym z pomysłów jest ograniczenie miejsc parkingowych.

 

“Musimy zadbać o to, aby w przyszłości było mniej miejsc parkingowych, aby więcej osób musiało korzystać z transportu publicznego”, mówi Sagen Helgø.

 

Niektóre, dotychczas darmowe miejsca postojowe dla pojazdów, będą płatne. Jednym z przykładów jest wprowadzenie opłat za parking przy Uniwersytecie w Stavanger (norw. UiS).

 

Władze myślą także o podwyższeniu opłat za przejazd przez bramkę drogową.  W planach jest także budowa nowych dróg rowerowych, a także zmniejszenie opłat za przejazd komunikacją miejską. A wszystko w takim celu, żeby ludzie zredukowali korzystanie z samochodu do minimum.

 

A.P.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here