Rozważany jest projekt wprowadzenia podwójnego obywatelstwa w Norwegii. Jednym z powodów chęci zmian jest możliwość pozbawienia obywatelstwa groźnych przestępców.

 

Coraz częściej słyszymy o chęci wprowadzenia w Norwegii podwójnego obywatelstwa. Teraz jednak zwolennicy tego projektu mają szczególne uzasadnienie swojej propozycji.

 

„Podwójne obywatelstwo jest jednym z warunków pozbawienia obywatelstwa norweskich obywateli, z powodu aktów terrorystycznych i tym podobnych. Jest to jeden z powodów, dla których Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego planuje zmianę zasad dotyczących obywatelstwa ” mówi Sylvi Listhaug z FrP.

 

Proponowane zmiany oznaczają, że obywatele norwescy nie utracą swojego obywatelstwa, jeśli staną się obywatelami innego kraju. Tak samo ci, którzy złożą wniosek o przyznanie obywatelstwa norweskiego, nie utracą prawa do przynależności do innego kraju.

 

Projekt zawiera także propozycję wprowadzenia nowego przepisu, który pozwoli na odzyskanie obywatelstwa norweskiego osobom, które wcześniej je utraciły ze względu na obowiązywanie innych zasad. Przepis ten nie dotyczy jednak osób, które po utracie obywatelstwa zostały skazane na dożywotnie pozbawienie wolności.

 

A.P.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here