Nowy rok- nowe zmiany. Zobacz do jakich nowych reguł będziesz musiała/musiał się dostosować w rozpoczętym już roku 2018.

 

Poniższa lista nie zawiera wszystkich zmian, lecz te, które dotyczą większości z nas.

 

 • Roczna opłata za użytkowanie pojazdu w Norwegii zostanie zawarta w ubezpieczeniu pojazdu

 

Wraz z rozpoczęciem niniejszego roku zmieniła się jedynie nazwa kwoty do zapłaty. Roczna opłata za użytkowanie pojazdu w Norwegii będzie teraz nazywana ubezpieczeniem komunikacyjnym.

 

Zaleta wprowadzonej zmiany polega na tym, że właściciele samochodu będą mogli podzielić sumę całości opłaty na kilka terminów wpłat, dzięki czemu unikną zapłaty jednokrotnego, kolosalnego rachunku. Oznacza to także niższe nakłady pieniężne na biurokrację ze strony państwa.

 

Będziemy płacić roczną opłatę wyłącznie za okres w roku, w którym samochód jest ubezpieczony. Oznacza to, że ci, którzy korzystają z pojazdu tylko częściowo w ciągu roku, otrzymają niższą sumę do zapłaty.

 

 

 • Opłata za nieubezpieczenie pojazdu.

  W przypadku samochodów osobowych to aż 150 koron dziennie!

 

Wraz z początkiem roku 2018 został wprowadzony także system w ramach którego właściciele, którzy nie wypełnili ustawowego obowiązku subskrypcji ubezpieczenia komunikacyjnego są zobowiązani płacić “opłatę za zaniedbanie”.

W przypadku samochodów osobowych wynosi ona aż ok. 150 koron dziennie!

 

Rząd szacuje, że ok. 3,5% samochodów zobowiązanych do ubezpieczenia, nie posiada go. Porównując ze Szwecją Norwegia wypada bardzo słabo. U wspomnianych sąsiadów, gdzie funkcjonuje taki system, procent samochodów nieubezpieczonych jest ponad trzykrotnie niższy.

 

 

 • Storting uchwalił nowy akt własnościowy, który wszedł w życie 01.01.2018r.

 

Wprowadzono m.in. zmianę, która zmniejszy ryzyko tworzenia sekcji mieszkalnych, które nie są zgodne z ustawą o planowaniu i budownictwie. W mieszkaniach, które nie są zgodne ze wspomnianą ustawą, nie można mieszkać, jednak nadal zdarzają się przypadki sprzedaży tego typu lokali.

 

Tak minister wydziału gospodarki komunalnej, Jan Tore Sanner komentuje wprowadzoną zmianę:

“Wraz z wprowadzeniem nowej zasady mamy nadzieję, że nie pozwolimy lojalnym konsumentom kupować przysłowiowego kota w worku

 

 

 • Lubisz łowić ryby? Koniecznie przeczytaj ten punkt.

 

Zostaną wprowadzone bardziej rygorystyczne zasady dotyczące turystów na wyprawach wędkarskich. Od teraz firmy, które wynajmują łodzie i sprzęt rybacki turystom, muszą zgłaszać połowy minimum raz w miesiącu. Pozwoli to stworzyć pełen obraz połowów w Norwegii.

 

 

 • Zasiłek dla bezrobotnych – maksymalnie 3 lata

 

Zostaną zaostrzone warunki dla tych, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych. Wcześniej okres pobierania takiego świadczenia wynosił 4 lata, teraz będzie to okres maksimum 3 lat.

 

 

 • Hodowcy zwierząt futerkowych – informacja dla Was.

 

Większe wymagania dotyczące hodowli zwierząt futerkowych. Między innymi od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz grupowych zespołów norek, chyba że hodowca uczestniczy w programach dobrostanu zwierząt. To, czy hodowca spełnia należyte warunki, określi norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

 

 

 • Na fizjoterapię bez skierowania

 

Wraz z początkiem roku, zostały wprowadzone zmiany w leczeniu fizjoterapeutycznym. Teraz otrzymamy zwrot kosztów fizjoterapii, musimy jedynie zapłacić ustaloną opłatę za wizytę u lekarza.

 

 

 • Studenci dostaną dodatkowy tydzień wsparcia pieniężnego

 

Storting przyjął plan, według którego  zapewni studentom wsparcie pieniężne na łącznie 11 miesięcy. Od czerwca 2018 roku studenci otrzymają tydzień dodatkowego wsparcia pieniężnego.

 

 

 • Wciąż kontynuowany jest zakaz kupowania więcej niż dwóch mieszkań, przez jedno gospodarstwo domowe. Pojawiają się także zmiany dotyczące m.in. pobierania opłat za samochody elektryczne, a także zmiany związane z zobowiązaniami alimentacyjnymi.

 

Słyszałeś o innych zmianach i uważasz, że są bardzo istotne?

Podziel się z nami informacjami w komentarzu lub napisz do nas w mailu infostavanger@gmail.com

A.P.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here