Nowy rok- nowe zmiany ciąg dalszy. W związku z dużym zainteresowaniem wcześniejszego artykułu i wieloma pytaniami- przedstawiamy kolejną dawkę przywilejów i złych wiadomości do których będziemy musieli się dostosować w rozpoczętym już roku 2018.

 

Poniższa lista nie zawiera wszystkich zmian, lecz te, które dotyczą większości z nas lub tyczą się odpowiedzi na Państwa pytania, które otrzymaliśmy.

 

  • Przywilej dla rodziców bliźniaków

Od 1. lipca 2018r. zostaną wprowadzone cztery dodatkowe miesiące urlopu rodzicielskiego dla rodziców bliźniaków. Rodzicom trojaczków, czworaczków itd. należy się podwójny urlop rodzicielski

  • Zła wiadomość dla rodziców mających dzieci w wieku przedszkolnym

Z początkiem 2018 r. wzrosła maksymalna opłata za miejsce w przedszkolu. Wynosi ona teraz 2910 koron miesięcznie. . Rzeczywisty i nominalny wzrost w stosunku do 2017 r. wynosi odpowiednio 110 i 180 koron.

  • Więcej dzieci z ubogich rodzin dostanie darmowe godziny przemywania w przedszkolu

Od 1 sierpnia 2016 r. 3-, 4- i 5-pochodzących z rodzin o niskich dochodach mają prawo do bezpłatnego przebywania w przedszkolu przez 20 godzin w tygodniu. Zostaną wprowadzone drobne zmiany w tej kwestii. Od 1 sierpnia 2018 r. ta miała reguła dotyczyć gospodarstw domowych o całkowitym dochodzie nieprzekraczającym 462 000 koron rocznie. Jednak partia lewicowa Venstre w negocjacjach budżetowych zwiększyła limit do 533,500 koron.

  • Likwidacja 2. klasy podatkowej

KrF przegrał walkę o utrzymanie 2. klasy podatkowej. Program ten doprowadził do bardziej korzystnego opodatkowania par małżeńskich, w których jeden małżonek ma niskie dochody.

Według rządu większość osób, które zostały objęte tą klasą podatkową, to rodziny, w których co najmniej jeden współmałżonek to imigrant. Rząd uzasadnia swoją zmianę chęcią stymulowania pracy.

  • Masz status pendler? Ten punkt jest dla Ciebie.

Jeżeli mieszkasz z dala od domu, z powodu wykonywanej przez siebie pracy, możesz się ubiegać o odliczenie od dochodu dodatkowych wydatków na wyżywienie i zakwaterowanie.

Teraz rząd zaostrza system i eliminuje możliwość odliczeń dla tych, którzy mają możliwość przechowywania i przygotowywania żywności w lokalach, w których przebywają.

  • Zła wiadomość dla miłośników czekolady. Droższe słodycze i napoje gazowane

Z początkiem bieżącego roku rząd zwiększył podatek od cukru. Spowoduje to znaczny wzrost cen słodyczy i napojów zawierających cukier.

Być może wyższe ceny słodyczy pozwolą wielu z nas dłużej wytrwać w postanowieniach noworocznych

  • Zmiana stawek podatkowych

Ogólny podatek dochodowy od osób fizycznych i przedsiębiorstw zmniejszy się z 24 do 23 procent.

  • Zwiększenie zasiłku ojcowskiego (fedrekvote)

Fedrekvote zwiększy się z 10 do 14 tygodni. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Oznacza to, że ojcowie dzieci urodzonych lub adoptowanych po tej dacie, otrzymają zasiłek ojcowski, który jest o cztery tygodnie dłuższy niż obecny.

  • Zmiany w tzw. odliczaniu prezentów (gavefradrag)

Jeżeli przekazujesz pieniądze różnym organizacjom religijnym i charytatywnym, masz możliwość odliczenia tej kwoty od dochodu przed opodatkowaniem. Od 2018 roku możliwość odliczenia tzw. gavefradrag zwiększy się z 30 000 do 40 000 koron.

 

Słyszałeś o innych zmianach i uważasz, że są bardzo istotne?

Podziel się z nami informacjami w komentarzu lub napisz do nas w mailu infostavanger@gmail.com

Chcielibyście, żeby dokładniej omówić którąś ze zmian napiszcie do nas a postaramy się spełnić Wasze oczekiwania!

Tutaj przeczytacie o zmianach które opisywaliśmy w części 1 m.in o opłacie za nieubezpieczenie pojazdu.W przypadku samochodów osobowych to aż 150 koron dziennie!

Sprawdź jakie zmiany mogą Cię zaskoczyć w 2018 roku

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here