Już ponad połowa nowych samochodów sprzedawanych w Norwegii to pojazdy o napędzie elektrycznym bądź hybrydy. Sprawdź, jakie marki sprzedawały się najlepiej w roku 2017.

 

 

Nigdzie na świecie nie jeździ tak wiele samochodów o napędzie elektrycznym, co w Norwegii. Dzieje się tak za sprawą rozwiązań prawnych, jakie Norwegia przyjęła, by zachęcić konsumentów do kupna pojazdów korzystających z ekologicznych rozwiązań.

Z danych Norweskiej Federacji Drogowej OFV wynika, że w roku 2017 aż 31% wszystkich zakupionych w kraju samochodów to hybrydy. 21% kupujących zdecydowało się na pojazdy wyposażone jedynie w napęd elektryczny. Tym samym pojazdy z napędem tradycyjnym wywalczyły dla siebie jedynie 48% rynku. Najwięcej nowych samochodów rejestruje się w Oslo oraz okolicach.

2017 na podium

Rok 2017 nie był dobrym okresem dla samochodów z napędem diesla, które w Norwegii sprzedają się coraz słabiej. W ciągu ostatnich pięciu lat diesle zanotowały spadek zainteresowania niemal o połowę.

Generalnie jednak branża samochodowa ma powody do świętowania. Tylko dwa razy wcześniej w historii sprzedano więcej aut niż w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Rekord wciąż należy do roku 1886, kiedy to Norwegowie kupili 167 352 nowych samochodów. W 2017 roku w sumie sprzedano 158 650 nowych aut.

Najpopularniejsze

Samochody, które najlepiej sprzedawały się w Norwegii w 2017 roku to kolejno:

Volkswagen Golf

BMW i3

Toyota Rav4

Tesla Model X

Volkswagen Passat

Mitsubishi Outlander PHEV

Toyota Yaris

Tesla Model S

Skoda Octavia

Toyota C-HR

Eksperci OFV przewidują, że w roku 2018 w Norwegii sprzeda się 157 700 nowych aut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here