Przeprowadzone badania inteligencji wśród mieszkańców krajów skandynawskich wykazały malejący z roku na rok wskaźnik IQ. Szczególny spadek naukowcy dostrzegają wśród Norwegów, Duńczyków i Finów.

 

Z badań przeprowadzonych przez Jamesa Flynna, wiodącego badacza IQ, wynika, że spada inteligencja wśród mieszkańców krajów skandynawskich. Wyniki badań zostały wykazane w czasopiśmie Intelligence. Norwegowie wypadli szczególnie źle jeżeli chodzi o rozumienie słów i zadania matematyczne.  

Niepokojący trend ma miejsce od 1995 roku!

Od ok. 1950 r. przez 45 lat mogliśmy obserwować wzrost poziomu IQ wśród Norwegów. Zmiana ta wynikała z wprowadzenia bardziej abstrakcyjnego i racjonalnego myślenia, zarówno w szkole, jak i poza nią.

Jednak od 1995 r. ich inteligencja spada o 0,21 punktu rocznie. Oznacza to spadek o 6,5 punktów z pokolenia na pokolenie.  Dlaczego tak się dzieje? Może to oznaczać, że wzrost jakości nauczania w szkołach ustał.

„Dostrzegamy, że szkołą jest mniej wymagająca w wielu krajach. Uczniowie spędzają mniej czasu na czytaniu i odrabianiu prac domowych.” mówi nowozelandzki naukowiec J. Flynn do szwedzkiego czasopisma Forskning & Framsteg.

Podobnie jest w Danii, natomiast problem ma większą rangę w słynącej ze świetnego poziomu nauczania Finlandii.

Naukowcy zalecają pracę nad wzrostem IQ, której nieodzownym elementem jest czytanie książek.

A.P.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here