W ubiegłą sobotę 26 maja odbyła się uroczysta gala i Bal Polonijny, podczas którego wręczono nagrody w kategorii Wybitny Polak w Norwegii.

 

W zeszłym roku nikt z regionu Rogaland nie został zgłoszony do konkursu, natomiast w tym roku nasz region może być dumny – mamy dwie zwyciężczynie i jedno wyróżnienie .

Serdeczne gratulacje dla Kaji Szulc-Nweke, Grażyny Skierkowskiej i Joanny Słysz-Kałuża dla Naszych nieprzeciętnych zwyciężczyń za  ich działalność i zaangażowanie,  które przyczyniły się również do pozytywnego wizerunku naszego regionu w całej  Norwegii.

Tytuł „Wybitnego Polaka” został przyznany w 5 kategoriach – Biznes, Kultura, Nauka, Młody Polak i Osobowość.

W kategorii Młody Polak nagrodę odebrała reprezentantka naszego regionu Kaja Szulc-Nweke – współzałożycielka stowarzyszenia iNorge Forening jednoczącego Polonię z regionu Rogaland. Organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych, cyklicznych spotkań dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawień, koncertów, pokazów kinowych, pikników, zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, od dwóch lat piastuje odpowiedzialną funkcję szefa lokalnego sztabu WOŚP.

W kategorii Biznes nagrodę odebrała również reprezentantka naszego regionu Grażyna Skierkowska – która założyła w Stavanger pierwszą polską restaurację   o wdzięcznej nazwie „Grażka Gotuje”, gdzie promuje polskie przysmaki wśród lokalnej społeczności. Wspiera również akcje charytatywne, organizując m.in. Wigilię Polonijną. Jej historia to żywy, kolorowy i pełen dobrego smaku dowód na to, że nigdy nie jest za późno, by postawić na swoim.

Wyróżnienie w kategorii Osobowość również dla naszego regionu otrzymała  Joanna Słysz-Kałuża – to zaangażowana społeczniczka, organizatorka imprez o charakterze kulturalno-społecznym, która od wielu lat jest związana Polską Katolicką Szkołą Sobotnią w Stavanger Joannę Słysz-Kałużę.

W Kategorii Kultura nagroda powędrowała do Anny Sienkiewicz – Laureatka jest animatorką kultury muzycznej, kierownikiem produkcji, współorganizatorką festiwali, koncertów i wydarzeń promujących polską i zagraniczną kulturę. Od ponad 15 lat jest związana ze znaną sceną muzyczną „Cosmopolite” w Oslo. Do tego klubu zaprosiła znakomitych artystów z wielu krajów, w tym także z Polski. Dzięki niej norweska publiczność miała okazję poznać wielu znakomitych polskich artystów m. in. Leszka Możdżera, Tomasza Stańko i Annę Marię Jopek.

Kategoria Nauka laureatką została Barbara Anna Zielonka – To jedna z dziesięciu najlepszych nauczycielek na świecie!  Pokonała 30 tysięcy kandydatur z całego świata i zdobyła nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie „Global Teacher Prize 2018” zwanym „Nauczycielskim Noblem”. Skończyła filologię angielską na Uniwersytecie Śląskim, w Norwegii mieszka od roku 2007. Pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad. Oprócz tego, że jest najlepszą nauczycielką, pełni wiele innych ról społecznych, jest ambasadorem kilku fundacji, autorką międzynarodowych projektów edukacyjnych i osobą potrafiącą budować mosty między nacjami, zawodami oraz środowiskami.

Laureatem w kategorii Osobowość został Dominik Cybulski

Dominik Cybulski jest założycielem stowarzyszenia Love Dance Help. Organizuje bale i imprezy polonijne, podczas których zbiera pieniądze na cele charytatywne.

 

W Kategorii Młody Polak przyznano wyróżnienie Sylwii Harewskiej, pomysłodawczyni przebojowego startupu „Hei banking” stworzonego z myślą o ułatwieniu Polakom dostępu do norweskiej bankowości. Jej pomysł zdobył szerokie uznanie w międzynarodowym środowisku, wygrywając między innymi tegoroczny konkurs dla startupów „FinTech Startup Weekend w Oslo”.

W Kategorii Biznes wyróżnienie otrzymała Ewa Danela Burdon – prezes Norwesko-Polskiej Izby Handlowej NPCC, szefowa firmy doradczej Perfect Connection. Wykładowca, autorka artykułów, osoba pełniąca szereg istotnych ról społecznych oraz doradczych, organizatorka i współorganizatorka wielu spotkań i wydarzeń, w tym Szczytu Ekonomicznego w Oslo.

Organizatorami wydarzenia była organizacja  YPNPA (Young Polish Norwegian Professionals Association) przy wsparciu Love Dance Help i Ambasady RP w Norwegi.

Kolejny konkurs Wybitny Polak w Norwegii już za rok.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here