Norges Bank zamierza już od 18 października wpuścić do obiegu banknoty o nominałach 50 i 500 koron. Stare banknoty o takiej wartości można będzie wykorzystać jeszcze przez rok, czyli do 18. października 2019 r.

 

 

Głównym motywem Banknotu 50 koron jest Latarnia Utvær w Solund , która znajduję się na awersie.
Rewers natomiast to latarnia morska na horyzoncie, słaby wiatr i delikatne fale  i konstelacja Wielkiej Niedźwiedzicy i morski wykres przedstawiający klasyfikację latarni.

 

 

 

Banknot 500 koron awers to Łódź ratownicza RS 14 „Stavanger” zaprojektowana i zbudowane przez Colin Archer (norweski projektant i budowniczy statków morskich)
Rewers natomiast motyw platformy wiertniczej na horyzoncie oraz silny wiatr i piętrzące się fale .Sieć gazociągów na Morzu Północnym.

.

Celem wprowadzenia nowych banknotów ma być zapobieganie fałszowaniu pieniędzy i na przykład  ułatwienie niewidomym odróżnienia od siebie  poszczególnych banknotów.

Obecna seria banknotów norweskich była wydawana  od 1994 roku i będzie w obiegu z pojawiającą się nową serią natomiast później będziemy mogli ją wymienić tylko w oddziałach Norges Bank.

W czwartym kwartale 2019 r do obiegu trafi 1000 kr.

Banknot 1000 koron to awers  Morskie fale . Rewers natomiast Horyzont, wichura, bardzo wysokie fale oraz gęsta piana  i dwa wizerunki cząsteczki wody: w stanie płynnym i stałym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here