Zmieniać opony na zimowe czy czekać? Na pytanie dla jednej z norweskich gazet odpowiada policja.

 

 

W górach w wielu częściach kraju spadły już pierwsze śniegi. Tym samym niejeden kierowca rozpoczął dzień od skrobania szyb. Oznacza to, że nadszedł czas zmiany opon na zimowe.

Jednak kiedy właściwie powinno się to zrobić?

Jeżeli posiadasz opony z kolcami i mieszkasz w którymś z trzech najbardziej wysuniętych na północ okręgów, to możesz założyć je od 16 października. Dla reszty kraju obowiązuje data 1 listopada. Przed tym dniem przepisy nie pozwalają jeździć na oponach z kolcami.

Z kolei nie ma żadnych zasad, które określałyby, kiedy należy założyć opony zimowe bez kolców. Na nich można w zasadzie jeździć cały rok, jednak specjaliści odradzają takie rozwiązanie, gdyż opony te mają latem znacznie gorsze właściwości niż zimą.

To właśnie reguła stosowania opon z kolcami, jest przez wielu traktowana jako wyznacznik, kiedy należy założyć również inne opony zimowe.

Norweski Wydział Ruchu Drogowego (Utrykningspolitiet/UP) przyznaje, że otrzymuje wiele zapytań dotyczących właśnie terminów zmiany ogumienia . Wiele osób boi się, że otrzyma mandat, gdyż pośpieszy się ze zmianą.

UP na swojej stronie na Facebooku wychodzi z jasną informacją w tej sprawie:

Zasady używania opon, tym samym zmiany ogumienia, są stosunkowo jasne. Należy również pamiętać, że są one dla nas punktem wyjścia. Oznacza to, że muszą być łączone z indywidualną oceną, tym samym dużą porcją rozwagi i zdrowego rozsądku. To wszystko przez wzgląd na jak najwyższe bezpieczeństwo na drodze, które jest decydujące. Innymi słowy nie da się ustalić dokładnych i konkretnych rad czy wytycznych dla wszystkich i za jednym razem.

UP podkreśla, że wiele czynników wpływa na to, czy powinno się zmienić opony na zimowe czy też kontynuować jazdę na oponach letnich:

Zależy to od tego, w której części kraju się znajdujesz, czy też dokąd masz plany jechać w najbliższej przyszłości. Musimy pamiętać, że jak przystało na ten czas, warunki drogowe są różne. Zmieniają się między innymi w miarę jak poruszamy się z północy na południe czy z gór do miasta.

Wymogi prawne mówią  wyraźnie, że pojazd nie może być używany, jeżeli nie została zapewniona wystarczająca przyczepność kół do drogi, biorąc pod uwagę panujące na niej warunki. Jeśli to konieczne, powinniśmy zapewnić odpowiednią przyczepność, przez zastosowanie opon zimowych z kolcami lub bez kolców lub też przez użycie łańcuchów. UP zamierza w tym roku, jak i w poprzednich latach, egzekwować powyższe zasady z rozwagą. Dotyczy to okresu przejściowego. Wzgląd na bezpieczeństwo drogowe będzie w tym przypadku czynnikiem decydującym.

Nie patrzmy zatem na kalendarz podejmując decyzję o zmianie opon, gdyż odpowiedni moment wyznaczają właśnie panujące warunki na drodze.

Ekspert samochodowy z Brooms ma jasne zalecenie dla tych, którzy byliby niepewni co do terminu zmiany:

Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz opon zimowych, to uważam, że powinieneś je założyć. Jazda na oponach letnich, gdy na drodze jest lód lub śnieg, jest zupełnie nieodpowiedzialna i może doprowadzić do zagrażających życiu konsekwencji. Niestety co roku widzimy, że wielu z nas czeka zbyt długo. Nagle zaskakuje zima. Jeśli nie mamy wtedy zmienionych opon, nie wolno nam podejmować  jazdy. Wtedy auto musi zostać w garażu, mówi Benny.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here