W czwartek 6 grudnia 2018 r. Parlament Norweski (Stortinget) zatwierdził zmiany w prawie, które sprawią że będzie można mieć tzw. podwójne obywatelstwo.

 

 

„Myślę, że jest to dobra wiadomość, od tej pory będzie można mieć np. norweskie oraz amerykańskie obywatelstwo. Poprzednie prawo było uchwalone w 1888 roku. Musimy być nowocześni i dostosowywać prawo do zmian zachodzących w dzisiejszym świecie” powiedział parlamentarzysta Ole Trellevik. Z nowego prawa będą zadowoleni przede wszystkim Norwedzy mieszkający poza Norwegią, np. w Hiszpanii lub USA, którzy stracili automatycznie przy wyjeździe na stałe swój norweski paszport.

Przeciwko zmianom głosowały partie: Arbeiderpartiet i Senterpartiet. Ponieważ jak mówią ich reprezentanci, nowe prawo minimalizuje możliwości zapobiegania tzw. przymusowym małżeństwom oraz wysyłaniu dzieci do krajów pochodzenia w celu ich „wychowania”. Co jest dużym problemem wśród uchodźców z krajów muzułmańskich.

Jedna Ole Trellevik jest innego zdania. Twierdzi, że w tej sytuacji łatwiej będzie prowadzić dialog z innym państwem, ponieważ będzie chodziło teraz także o obywateli norweskich.

Padają tu też inne pytania. Np. jak będzie wyglądała kwestia lojalności przy podwójnym obywatelstwie? W przypadku gdy Norwegia wejdzie w konflikt z innym państwem, co zrobi osoba która będzie posiadać obywatelstwo norweskie oraz właśnie tego innego kraju? Jest wiele pytań, jak pozostaną rozwiązane także inne kwestie. Jedno jest pewne, osoby które utraciły norweskie paszporty bo wyjechały na stałe do innego kraju, mogą składać wnioski o otrzymanie ich z powrotem. Natomiast  osoby które były skazane na więzienie w Norwegii lub za granicą nie będą miały możliwości otrzymania norweskiego obywatelstwa. Odebranie obywatelstwa będzie również teraz możliwe w przypadku gdy obywatel innego kraju, posiadający dwa obywatelstwa w tym norweskie, popełnił przestępstwo i został skazany wyrokiem sądu. Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ prawo nie przewidywało odebrania komuś obywatelstwa i pozostawienie go bez żadnego paszportu.

Zmiany nie nastąpią jednak szybko. Najpierw Norwegia  musi wypowiedzieć umowę tzw. Konwencję Rady Europejskiej z 1963 r.  Dopiero rok po zatwierdzeniu tego wypowiedzenia, przepisy dotyczące podwójnego obywatelstwa będą mogły wejść w życie i zacząć obowiązywać w Norwegii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here