Trzykrotny wzrost cen jednorazowych biletów autobusowych w stosunku do ceny benzyny w ciągu 10 lat.

 

 

Na przestrzeni ostatnich 10 lat ceny biletów autobusowych w większych miastach w Norwegii (Oslo, Trondheim, Bergen i Stavanger) mocno zdrożały i nadal będą drożeć. Podwyżka ta  jest trzy razy wyższa niż wzrost ceny benzyny, podaje Instytut Transportu i Ekonomii.

Jednocześnie władze miast mocno zachęcają klientów do korzystania z transportu kolektywnego oraz aby ograniczyć ruch samochodowy w miastach.

„Jeśli mamy na celu zachęcić podróżnych do korzystania z  transportu miejskiego to cena pojedynczego biletu powinna być niższa. Ponieważ ci podróżni, którzy kupują bilety jednorazowe są bardziej wrażliwi na podwyższanie cen”, mówi Jorgen Aarhaug z Instytutu Transportu i Ekonomii (Transportøkonomisk Institutt).

ZOBACZ :   Zaostrzenie kar za korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Jak na razie jedynym efektem podwyższenia cen była zamiana przez podróżujących biletów jednorazowych na bilety miesięczne. Bilet miesięczny kosztuje mniej więcej tyle samo co 10 lat temu. To samo dotyczy cen paliw. 10 lat temu za benzynę trzeba było zapłacić około 11,9 kr dziś to wydatek około 14 kr, wzrost ceny jest niewielki więc wielu dojeżdżających do pracy nadal wybiera dojazd samochodem.

Jednak, jak podkreśla Jorgen Aarhug, najważniejszy cel teraz to polepszenie oferty komunikacji miejskiej skierowanej do pasażerów. Tylko w takiej sytuacji będzie można liczyć na wzrost chętnych wybierających transport miejski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here