Nowe więzienie dla skazanych kobiet.

 

W nowym więzieniu w Evje (Sørlandet), zbudowanym za 76 mln koron, nie ma krat w oknach. Jest to pierwsze więzienie w Norwegii, które zostało specjalnie zaprojektowane dla skazanych kobiet. Wszystkie elementy wystroju są tak zaprojektowane, aby uniemożliwić zranienie siebie lub innych współwięźniarek. Każda z kobiet będzie tu miała swój własny pokój, co jest ważne ze względów psychicznych. Nowa placówka będzie miała bibliotekę, boisko, studio treningowe oraz największy w Norwegii tzw. spacerniak.

„W tym więzieniu nie ma żadnych krat w oknach, które zakłócałyby wyglądanie przez okno, chodzi o to żeby osadzone kobiety miały w bardzo małym stopniu odczucie, że są w zakładzie zamkniętym”, mówi Jan Balstad, dyrektor Evje fensel.

Burmistrz gminy Evje, Bjørn Ropstad, wraz z lokalną społecznością pragnie gorąco powitać nową placówkę, mówi: „Otwarcie kobiecego więzienia dużo znaczy dla naszej gminy. Pojawia się nowa i duża instytucja oraz miejsca pracy. Mamy nadzieję, że osadzone tam kobiety będą aktywnie uczestniczyły w lokalnej społeczności na różnych płaszczyznach.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here