Proste sposoby mogą ocalić życie przy pożarze w tunelu.

 

 

W ciągu 7 ostatnich lat 6 poważnych pożarów wybuchło w norweskich tunelach. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Nowy system VR, nad którym pracują badacze w SINTEF, postara się zapewnić bezpieczeństwo, tak żeby zachować tę szczęśliwą statystykę.

W przeprowadzonych przez SINTEF, badaniach związanych z pożarem w Gudvangatunellen w 2013, badacze starali się uzyskać odpowiedz na pytanie co w takich przypadkach ratuje życie. Odpowiedź przyszła szybko: umiejętność znalezienia drogi ewakuacyjnej. Jednocześnie okazało się, że  w  takich ekstremalnych sytuacjach ludzie najczęściej nie wiedzą gdzie znajduje się najszybsza droga ewakuacji.

Dlatego też w najnowszych systemach znajdujących się w tunelach, zostaną zainstalowane głośniki informujące w którym dokładnie kierunku znajduje się droga ewakuacyjna. Zostaną także zainstalowane światła, wskazujące na drogę ewakuacyjną.

Do dalszych badań zostanie wykorzystana sztuczna rzeczywistość, potencjalny poszkodowany zostanie otoczony przez dym. Symulacja ma pokazać czy w takiej sytuacji ma on możliwość znalezienia drogi ewakuacyjnej.

Badacze z SINTEF dodają: trzeba pamiętać, że drogi ewakuacyjne w tunelach są zawsze po lewej stronie, a więc idąc wzdłuż lewej ściany tunelu zawsze trafi się na drzwi prowadzące do wyjścia ewakuacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here