Wzrost opłat za kontrole techniczne pojazdów.

 

 

Na początku lutego wprowadzono nowe przepisy, dotyczące  przeglądów technicznych samochodów. Mają one być bardziej dokładne i nastawione na zwiększenie bezpieczeństwa. Wiąże się to jednak z tym, że spowodują one wzrost opłat za przeglądy techniczne samochodów, tzw. EU kontroll.

Dla właścicieli pojazdów nowe zasady mówią o większej dowolności i elastyczności przy wyborze czasu przeprowadzenia kontroli, pod warunkiem, że będzie ona przeprowadzona przed upływem wyznaczonego terminu..

Dla warsztatów samochodowych i punktów kontroli zmiany są dużo większe. Nowe przepisy wymagają większych nakładów finansowych dla właścicieli tych punktów. A to wprost oznacza przeniesienie kosztów na właścicieli samochodów.

Norweski Związek Samochodowy NAF (Norsk Automobil Forbundet) właśnie zatwierdził nową  cenę za przegląd w wysokości 1095 kr dla członków związku oraz 1295 kr dla pozostałych. Poprzednio było to odpowiednio 800 oraz 930 kr. Będzie to więc średnio o 39 % większy koszt do zapłaty niż dotychczas.

Tak znacząca podwyżka jest spowodowana koniecznością przystosowania warsztatów do nowych przepisów, miedzy innymi poprzez  przeprowadzenie odpowiednich szkoleń oraz  zakup nowych urządzeń. Jest to kosztowna inwestycja, szacowana na ok 25000 kr dla każdego warsztatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here