Gmina Zürich zdecydowała się na zakup farmy wiatrowej Måkaknuten. Powodem jest rezygnacja Szwajcarów z energetyki jądrowej, na rzecz odnawialnych źródeł energii.

 

 

Måkaknuten to farma wiatrowa, położona w gminach Bjerkreim i Gjesdal. Projekt został pierwotnie opracowany przez Lyse, następnie został sprzedany firmie Norsk Vind Energi AS, która będzie także prowadziła budowę i obsługę elektrowni wiatrowej, zakupionej przez Zürich.

Planowane zakończenie budowy farmy i przygotowanie jej to produkcji jest datowane na trzeci kwartał 2020 roku. W bieżącym roku planowana jest budowa dróg, placów budowy i fundamentów.

Szacowana produkcja energii z farmy wiatrowej wynosi około 350 mln kWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii przez 17 000 gospodarstw domowych.

Szwajcarskie przedsiębiorstwo energetyczne ewz postawiło sobie cel – pozyskanie całkowitego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych tj. siły wiatru, wody. Jest to spowodowane referendum, w którym obywatele Szwajcarii głosowali za wycofaniem się z produkcji energii jądrowej.

Dyrektor generalny przedsiębiorstwa Norsk Vind Energi AS, Per Ove Skorpen nie chce zdradzić ceny, jaką Szwajcarzy zapłacili za farmę wiatrową.

Pozytywnym aspektem dla społeczności lokalnej jest fakt, że elektrownia wiatrowa Måkaknuten zapewni gminom Bjerkreim i Gjesdal dochody podatkowe przez cały okres eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here