Raport o bezpieczeństwie na norweskich promach.

 

Firma konsultingowa Safetec przygotowała raport dla Związku Zawodowego Marynarzy i Oficerów Morskich w Norwegii.

Wnioski są niepokojące. Wg. raportu 4 na 10 pracowników żeglugi stwierdza, że istnieją nikłe możliwości na ugaszenie potencjalnego pożaru na norweskich promach.  Dalej jest nie lepiej. Kapitanowie zwracają uwagę, że przy 259 pasażerach na statku mają do obsługi tylko 4 pracowników, co jest niewystarczające dla zapewnienia bezpiecznej obsługi promu czy statku oraz ewentualnej ewakuacji pasażerów.

Przypomnijmy, że promy w Norwegii stanowią bardzo ważne ogniwo w transporcie publicznym, z którego każdego roku korzysta ok 3,6 miliona pasażerów. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i standardu są określone z góry. Pasażerowie myślą, że są bezpieczni podczas gdy pracownicy promów są odmiennego zdania.

Szczególnie zaniepokojona jest grupa niepełnosprawnych pasażerów, którzy podczas podróży są całkowicie zdani na pomoc obsługi promu. Ci podróżni mają bardzo duże obawy, że w sytuacji kryzysowej zostaną po prostu przeoczeni.

Obaw jest dużo więcej. Marynarze nie mają zaufania do planów awaryjnych a kapitanowie wspominają, że na bezpieczeństwo wpływa rodzaj transportowanego towaru. Transport cystern z olejem napędowym, benzyną lub innymi chemikaliami w przypadku pożaru może spowodować eksplozję i śmierć wielu ludzi.

Odpowiedzialnymi za taką sytuację są gminy, które decydują ile środków mogą wydać na obsługę promu. Jeden człowiek na promie kosztuje około 1 miliona koron rocznie. Natomiast Norweska Dyrekcja Morska (Sjøfartsdirektoratet) jest odpowiedzialna za regulację przepisów bezpieczeństwa na pokładach statków. Według pracowników Dyrekcja niechętnie zatwierdza większą obsadę pracowniczą na promach. Instytucja ta nie widzi powodu do obaw wyszczególnionych w raporcie. Podkreśla, że wprowadzanie innowacji technologicznych jest najlepszą drogą poprawy bezpieczeństwa i działań w sytuacji kryzysowej i nie widzi potrzeby zwiększenia liczby pracowników na promach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here