Gwiazdorska obsada na koncercie promującym przejęcie władzy przez Arbeiderpartiet, MDG, SV i Rødt.

 

 

1 maja w Stavanger odbędzie się koncert uświetniający początek  nowej epoki politycznej w  mieście.

Z tej okazji wystąpią takie znakomitości jak: Morten Abel, Froddi, Janove Ottesen, Skambankt og Tøfl.

Organizator koncertu Tore Renberg wpadł na ten pomysł jesienią. Stwierdził, ze powinno się uświetnić  dojście do władzy nowych ugrupowań politycznych, po przeszło 24 latach trzymania władzy przez partię Høyre.  Dlatego idea koncertu dla mieszkańców okazała się dobrym pomysłem. Nie będzie to wydarzenie polityczne, podkreślają organizatorzy, pomimo że sam Tore Renberg należy do Arbeiderpartiet.

Koncert będzie promowany jako świętowanie «politycznej zmiany». Ludzie są zaangażowani w różne sprawy, mają swoje sympatie polityczne a nam chodzi i świętowanie ogólnie zmiany kierunku politycznego w Stavanger, twierdzi Renberg.

Artyści zagrają za darmo, inne opłaty sfinansują partie które będą wspólnie rządzić w mieście od jesieni 2019.

Zapytano wykonawców dlaczego zdecydowali się wziąć udział w koncercie. Jannove Ottensen powiedział: „ Ja nie jestem zbytnio zaangażowany w politykę tak jak inni. Kibicuję moim kolegom, którzy organizują fajna imprezę. I myślę, że będzie to po prostu miły wieczór dla mieszkańców. Niekoniecznie początek rewolucji.”

Renberg ma nadzieję, że będzie to duże wydarzenie przede wszystkim kulturalne. Może będzie mieć trochę staroświecki charakter, jak koncerty w latach 70-tych, ale może zachęci innych artystów i wzbudzi ogólne zaangażowanie. To będzie mogło mieć duże znaczenie podczas tegorocznych wyborów.

Inni politycy są odmiennego zdania. Christian Wedler, przewodniczący Parti Postepu (FrP) twierdzi, że idea koncertu jest świetnym pomysłem. Ale że jest to wydarzenie typowo polityczne. Świętować się bowiem będzie zmianę partii rządzących w mieście. Jak można nazywać to wydarzeniem niepolitycznym? Właściwie to trudno wyobrazić sobie coś bardziej politycznego niż właśnie ten koncert. Żyjemy w wolnym kraju, ludzie mogą głosować na kogo chcą, ale promowanie tego wydarzenia jako niepolitycznego ma niewiele wspólnego z prawdą. Mimo wszystko Wedler życzy organizatorom udanego majowego koncertu.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here