Urzędu miasta Stavanger potwierdził w poniedziałek ( 02.03.2020 ), że mieszkaniec  Stavanger uzyskał pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Gmina oczekuję na ostateczne potwierdzenie badania z Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Liczba zakażeń na świecie przekracza 80 tysięcy.

 

Zakażona osoba przyjechała z wakacji w północnych Włoszech w sobotę i tego samego dnia została przebadana przez pogotowie ratunkowe w Stavanger (uzyskała pozytywny wynik na obecność koronawirusa). Ma łagodne objawy i przebywa w domowej kwarantannie razem z rodziną.

Dane dotyczące obecności koronawirus w Norwegii:

W niedzielny wieczór Krajowy Instytut Zdrowia (Folkehelseinstituttet)  potwierdził, że 19 osób w Norwegii zostało zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto kolejne 6 przypadków – podaje NRK.

Stan na poniedziałkowy wieczór (02.03) to prawdopodobnie 25 osób. 

Pierwszy przypadek koronowirusa w Norwegii został potwierdzony w Tromsø. Kolejne przypadki w Oslo, Bærum , Bergen ,Ullevål, Øygarden i teraz w Stavanger.

Potwierdzono również przypadek chorego norweskiego studenta we Włoszech.

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus pojawił się w grudniu ubiegłego roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 60 krajów. Zabił dotąd ponad 3 tys. osób, głównie w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do prawie 89 tys. W Europie największa epidemia na te chwile ma miejsce we Włoszech.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej:

  • gorączką
  • kaszlem
  • dusznościami
  • bólami mięśni
  • zmęczeniem

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Jak się uchronić?

Myj prawidłowo ręce po kontakcie z innymi ludźmi, wyjściu z toalety ręce używając mydła i wody. jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów albo żelu dezyfekującego z 60% alkoholem. Takie postępowanie unieszkodliwia wirusa

Podczas kaszlu oraz kichania zakrywaj usta i nos łokciem w zgięciu lub optymalnie chusteczką. Po zużyciu natychmiast wyrzucaj chusteczkę i umyj ręce używając mydła lub zdezynfekuj. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się zarazków. Gdy kichasz lub kaszlesz w dłoń dotykasz przedmiotów i ludzi szerząc drobnoustroje.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi szczególnie z kaszlem, katarem i gorączką, by uniknąć zarażenia drogą kropelkową.
Osoba chora produkuje pod ciśnieniem kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Zbyt bliski kontakt może prowadzić do rozprzestrzeniani się infekcji.

Czy warto wyjeżdżać?

Jeśli czeka Cię podróż z przesiadkami w Europie przede wszystkim należy zachowywać powyższe zasady postępowania. Na wyloty do Azji czy z przesiadkami światowymi warto zaopatrzyć się w środek dezynfekujący oraz specjalistyczną maskę z flitrem N95 albo FFP2, a nie zwykłą maseczkę ochronną z apteki. Należy moitorować informacje turystyczne ponieważ w związku z ogniskami COVID-19 niektóre kraje zamykają dostęp do niektórych obszarów. Na przykład rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. Odwołuje się niektóre imprezy masowe, zamykane są niektóre szkoły i miejsca publicznych spotkań.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Zobacz mapy

Amerykańscy naukowcy stworzyli aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę, na której zaznaczone są miejsca, gdzie wykryto zakażenia koronawirusem. Zobacz mapy

Nie panikujmy

Daleko idąca ostrożność to po pierwsze!

Przede wszystkim nie panikujmy, mamy sezon infekcyjny zachorowania dróg oddechowych potrwają jeszcze do maja – uspokajają lekarze.

Najważniejsze by znać prawidłowe postępowanie:

  • czyli jak prawidłowo myć ręce
  • rozsądnie stosować maseczki
  • jak się nie zarażać gdy chorujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here