Prokurator Generalny nakłada wysokie grzywny za naruszenia kwarantanny

 

Naruszenie zasad kwarantanny będzie podlegać wysokim grzywnom. Jeśli złamiesz kwarantannę domową lub izolacje, kara grzywny może wynieść nawet 20 000 NOK albo 15 dni więzienia.

Grzywna w wysokości 20 000 NOK będzie również karą dla tych, którzy naruszają zakazy organizowania wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych i zajęć sportowych.

Jeżeli organizatorem jest przedsiębiorstwo, kara może wynieść co najmniej 50 000 NOK.

Przewidziano również kary dla osób, które przebywają w swoich domkach letniskowych “Hyttach” w innej gminie, grzywna może wynieść nawet 15 000 NOK, albo  kara więzienia na 10 dni

 

Kary za unikanie kwarantanny to jeden z dostępnych sposobów na dyscyplinowanie osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirusem. Czasem by wywarły odpowiedni skutek muszą być  niestety drastyczne.

Zatem przypominamy czym jest kwarantanna domowa?

Jeśli Twój lekarz stwierdził, że nie jesteś chory/a, ale że byłeś narażony/byłaś narażona na zarażenie, musisz odbyć kwarantannę. Musisz przebywać w domu, ale zasady nie są równie restrykcyjne jak przy izolacji domowej. Kwarantanna domowa oznacza, że należy w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, lecz nie trzeba przebywać w całkowitej izolacji. Nie można chodzić do szkoły, pracy ani na inne zajęcia i nie można korzystać z transportu publicznego (autobusu, tramwaju, metra, pociągu, samolotu lub promu), ale można wyjść samemu na spacer. Jeśli zacznie pojawiać się u Ciebie kaszel, stan zapalny gardła, zadyszka lub gorączka, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem. Kwarantanna domowa trwa do 14 dni od momentu narażenia na zarażenie.

Czym jest izolacja domowa?

Jeśli Twój lekarz stwierdził, że masz wirusa Covid-19, lub jeśli czekasz na wyniki badań, musisz przebywać w całkowitej izolacji, aby nie zarażać innych. Izolacja domowa oznacza, że trzeba być odizolowanym od innych osób, również od pozostałych domowników. Nie można wychodzić, powinno się przebywać samemu w jednym pokoju, w tym pokoju spożywać posiłki i nie można dzielić z innymi ręcznika. Jeśli Twój stan ulegnie pogorszeniu, musisz skontaktować się telefonicznie z lekarzem. Można przebywać w izolacji także w szpitalu. Izolacja trwa do momentu, kiedy lekarz stwierdzi, że już nie zarażasz lub że wyniki badań wskazują, że nie masz wirusa Covid-19.

 

Cały czas rośnie liczba zarażonych : na tę chwilę 16.03.2020r godzina 19.40  wynosi 1323 osoby.

 

 

źródło: dagsavisen.no

źródło: fhi.no

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here