Rezydencja podatkowa – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

 

 

Odpowiedzi na pytania udzieli nam ekspert podatkowy – Michael Mazurek – wieloletni pracownik Skatteetaten (Urząd Podatkowy) gdzie pracował właśnie z problematyka rezydencji podatkowej i kontroli dochodów globalnych. Obecnie zajmuje się doradztwem z zakresu podatków w firmie Impluss AS.

 

Czy ta rezydencja podatkowa oznacza cos dla nas?

M.Mazurek – Oczywiście, że tak. Najogólniej mówiąc oznacza to, gdzie będziemy płacić podatki z naszego dochodu lub z naszych dochodów.

Czyli to nie jest tak, że z dochodów zarobionych w Norwegii płacimy w Norwegii a z Polski w Polsce?

M.Mazurek – Absolutnie nie. Będąc rezydentem podatkowym w Norwegii teoretycznie powinniśmy płacić podatki od dochodu globalnego właśnie w Norwegii. Proszę pamiętać, że rezydentem podatkowym w Norwegii zostaje się po przekroczeniu 183 dni w okresie 12 miesięcznym lub 270 dni w okresie 36 miesięcznym (wiele osób myli to z rokiem kalendarzowym a tak nie jest!). Czyli jeżeli dana osoba przyjeżdża co roku na 100 dni do pracy to w podczas trzeciego pobytu zostanie właśnie rezydentem podatkowym.

Czyli z automatu płaci podatki z dochodu polskiego w Norwegii?

M.Mazurek – Nie do końca. Proszę pamiętać, iż istnieją także umowy międzynarodowe, które regulują to aby podatnik nie był podwójnie obarczony danina z jednego dochodu. Umowy te regulują także status rezydencji podatkowej tzw. Centrum interesów życiowych w oparciu np. o artykuł 4. Konwencji między Polską a Norwegia. Musimy pamiętać, iż Konwencja stoi ponad prawem lokalnym.

Czyli prościej mówiąc – Wynajmując dom w Polsce – musze to opodatkować w Norwegii?

M.Mazurek – Jeżeli jest Pani rezydentem podatkowym w Norwegii to tak! Zgodnie z art. 6 – ma do tego prawo zarówno Polska jak i Norwegia.

Ale miało nie być podwójnego opodatkowania…

M.Mazurek – I nie ma … chodzi o to, ze w tym momencie podatnik musi złożyć wniosek o zapłaconym podatku w Polsce i wtedy starać się o umniejszenie podatku od najmu naliczonego przez urząd w Norwegii.

Czyli tak naprawdę wystarczy złożyć zaświadczenie o podatku z Polski i tyle …

M.Mazurek – W przypadku wynajmu tak – ale to nie wszystko co trzeba zrobić. Jeżeli chodzi o inne dochody to może być np. ograniczenie możliwości opodatkowania, wyłączność opodatkowania przez dany kraj itd. To jest dość skomplikowana materia i lepiej się zwrócić do specjalisty.

Konsekwencje?

M.Mazurek – Konsekwencje mogą być w najlepszym wypadku takie, ze zapłacimy podatek od tego samego dochodu zarówno w Polsce jak i w Norwegii, nie wspominam o karach skarbowych itd. Ale to już rozmowa na inny raz.

 

 

Specjalnie dla naszych Czytelników mamy prezent – zniżkę od firmy Impluss!

Na hasło infostavanger – 25% zniżki na rozliczenie!

Polecamy i zachęcamy do kontaktu!

Firma  Impluss oferuje pomoc m.in. w składaniu wniosków, podań, skarg, odwolan do urzędów publicznych jak Urząd podatkowy (Skatteetaten), Urząd celny (Toll), Urząd Pracy (NAV), a także do prywatnych instytucji jak banki czy ubezpieczalnie.

 

Jeżeli macie Państwo jakieś pytania z zakresu podatków lub  jakieś wątpliwości  albo propozycje kolejnego tematu prosimy o kontakt na adres: infostavanger@gmail.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here