Region Rogaland jest pełen atrakcji. Między innymi Preikestolen, Kjerag, czy stare miasto w Stavanger czyni go tak popularnym wśród krajowych, jak i zagranicznych turystów. Dla tych, którzy chcą wybrać mniej popularne atrakcje, radzimy dokładnie zapoznać się z ofertą miast.

Przedstawiamy pięć najgorszych pułapek turystycznych w Stavanger i Sandnes.

 

  • Klasyk historyczny – Miecze w skale (Sverd i fjell)

 

Piękny pomnik, znajdujący się w otoczeniu zieleni i wody. Obszar jest nazywany miejscem, gdzie Norwegia została zjednoczona. Dzisiaj jest to raczej miejsce zbiórki autobusów turystycznych. Wielu Norwegom monument przypomina prymitywną, krwawą przeszłość z epoki wikingów.

 

 

  • Urocze widoczki – wieża Valbergtårnet

 

30 – metrowa budowla, dziś rzucająca cień na kawiarnię Cafe Sting , powstała w 2. połowie XIX w. Miała spełniać zarówno funkcję widokową, jak i ochronną. Dziś budynek zrzesza niewiele pracowników ochrony, lecz coraz większą liczbę turystów głodnych wrażeń widokowych. Widok jednak nie wyda Ci się zapierający dech w piersiach, jeśli odwiedziłeś już wcześniej np. wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku, lub inne tego typu budynki.

 

 

  • Lanternen – dach nad miastem

 

Konstrukcja znajduje się w Sandnes, na środku ulicy Langgata. Przypomina dach, który właściwie funkcjonuje jako scena. Lanternen jest całkowicie odmienny od otaczających go budynków. Jest on funkcjonalny, ładnie zachowany, ale nie jest to niestety lokalny Taj Mahal. Wielu obserwatorom nasuwa się opinia „tak brzydki, że aż ładny”.

Według jednej z opinii ze strony Tripadvisor jest to budynek „Niezbyt interesujący , ale wart uwagi, jeśli jest się w Sandnes”.

 

 

  • Muzeum ropy naftowej (Oljemuseet) – dla tych bardziej zainteresowanych historią kraju

 

Obiekt powstał w 1999, odwiedzają go zarówno tubylcy, jak i zagraniczni turyści.  Muzeum pokazuje w interaktywny sposób między innymi rozwój ropy naftowej w kraju.

Pamiętajmy, że nie jest to jednak miejsce na pierwszą randkę .

 

 

  • Rdzawi mężczyźni – Stavanger

 

Mężczyźni z żelaza, czy też rdzawi mężczyźni są rozmieszczeni w przeróżnych miejscach w Stavanger. Łącznie jest ich 23. Być może mieli służyć jako sztuka uliczna, lecz większość turystów nie rozumie ich kunsztu. Właściwie, kto lubi prawie 2-metrowych mężczyzn, którzy tylko stoją i sprawiają wrażenie obserwujących przechodniów ?

 

A.P.  ☺

Źródło: www.byas.no

PODZIEL SIĘ