Rząd Norwegii uruchomił w czwartek specjalnie zaprojektowaną aplikację do śledzenia przypadków koronawirusa. I zachęca wszystkich do pobrania!

 

Aplikacja „Smittestopp” , dostępna jest w aplikacji Google Play i Apple , i została opracowana przez firmę Simula wraz z Norweskim Instytutem Zdrowia Publicznego.

 

 

 

 

 

Władze norweskie mają nadzieję, że pobierze ją co najmniej połowa mieszkańców.

 

„Chcemy, aby jak najwięcej osób mogło pobrać aplikację” – powiedziała Premier Solberg podczas konferencji prasowej w czwartkowe popołudnie.

 

Nowa aplikacja „SmitteStopp”  „Zatrzymaj infekcję”  ma na celu pomóc władzom w śledzeniu przypadków koronawirusa, ale może być również pomocna do ostrzegania użytkowników, np. tych którzy byli w pobliżu osoby zarażonej koronawirusem.

„ Osobiście uważam, że jeśli chcemy odzyskać codzienne życie i wolność, jak najwięcej osób musi pobrać aplikację” – powiedziała Solberg.

Wskazała, że ​​pobieranie aplikacji jest dobrowolne, a śledzenie infekcji jest legalne. Docelowo aplikacja będzie używana do powiadamiania jej użytkowników, o fakcie przebywania w bliskim kontakcie z osobą zarażoną. Obecnie jest ona wykorzystywana do gromadzenia danych.

„Aplikacja będzie tak dokładna, że ​​można będzie jej użyć do powiadomienia nas SMS-em, jeśli byliśmy w obecności kogoś, u kogo niedawno potwierdzono, że ma koronawirusa” – powiedziała.

 

„Aby przywrócić społeczeństwo do życia, należy spełnić kilka warunków: uzyskać skuteczniejszy system wykrywania infekcji oraz system szybszej i skuteczniejszej izolacji infekcji”.

 

Badanie przeprowadzone na zlecenie norweskich władz ds. Zdrowia wykazało, że 64 procent populacji Norwegii jest pozytywnie nastawionych do tej aplikacji, a tylko 16 procent jest przeciw.

 

„Wszystkie dane w aplikacji będą usuwane po 30 dniach, a cała aplikacja zostanie usunięta w grudniu”, powiedział Minister zdrowia Bent Høie podczas dzisiejszej konferencji.

Aplikację może usunąć w dowolnym momencie – każdy kto ją pobrał, a to oznacza, że ​​wszystkie dane zostaną usunięte.

 

Aplikację będą mogły pobrać osoby powyżej 16 roku życia.

 

Aplikacja  „Zatrzymaj Infekcje”

  • Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące działania aplikacji SmitteStop, możesz skontaktować się z Helsenorge pod numerem telefonu 23 32 70 00.
  • Jeśli masz pytania dotyczące przetwarzania danych osobowych w aplikacji Smittestopp, możesz skontaktować się z Rzecznikiem ds. Prywatności Instytutu Zdrowia Publicznego, wysyłając wiadomość e-mail na adres personvernombud@fhi.no. lub z Instytutem Zdrowia Publicznego pod numerem telefonu 21 07 70 00.

 

Zamierzacie zainstalować aplikacje?

 

 

źródło: fhi.no , nrk.no