Stavanger – Katedra

Katedra (bokmål: Stavanger domkirke, nynorsk Stavanger domkyrkje)  jest to świątynia wzniesiona w XII wieku i jest najstarszą norweską katedrą. Mieści się w centrum Stavanger i jest główną świątynią diecezji Stavanger.

Biskup Reinald rozpoczął budowę katedry około 1100 r. Za datę założenia miasta Stavanger najczęściej przyjmuje się 1125 rok (gdy zakończono budowę katedry) Katedra została poświęcona Switunowi jako jej świętemu patronowi. Święty Switun był wczesnym biskupem Winchester, a następnie świętym patronem katedry w Winchester.

Stavanger zostało spustoszone przez ogień w roku 1272, w wyniku czego katedra doznała silnych uszkodzeń. Została odbudowana przez biskupa Arne i romańska katedra została powiększona w stylu gotyckim.

W 1682 r., król Chrystian V zdecydował się przenieść siedzibę biskupa ze Stavanger do Kristiansand. Jednakże w 800-letnią rocznicę powstania Stavanger w 1925 r., król Haakon VII ustanowił Jacoba Christiana Petersena jak pierwszego biskupa Stavanger po niemal 250 latach.

Podczas renowacji w 1860 r., wygląd zewnętrzny i wewnętrzny katedry został znacznie zmieniony. Kamienne mury zostały otynkowane przez co katedra straciła wiele ze swojego średniowiecznego wyglądu. Główna restauracja przeprowadzona przez Gerharda Fischera w latach 1939-1964 częściowo odwróciła te zmiany.

 

 

www.kirken.stavanger.no – oficjalna strona internetowa katedry

Adres: Haakon VIIs gate 2, 4600 Stavanger

PODZIEL SIĘ